Rok 2015 w TyfloInformatyce

Dodany 15 stycznia 2016
20 komentarzy

Miniony rok w zakresie technologii dla niewidomych podsumowują Michał Kasperczak i Paweł Masarczyk.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Rok 2015 w TyfloInformatyce

Ten podcast był pobierany 11248 razy

Komentarze

 • wredny pisze:

  spokojnie ivona dla androida jeszcze jest dostępna a na pc ciekaw jestem kiedy harpo z aktualizuje głosy z wersji 1.6.70.2 do następnej ,
  na firefox na androidzie nie narzekam chociaż androidowe chrome jest moim zdaniem dużo leprze .
  za to chrome na pececie to jak dla mnie KOSZMAR!
  czego bym sobie życzył? na ten rok pc dalszy rozwój NVDA częstsze aktualizacje ivony no i żeby nie zepsuli firefoxa na pc.
  android ulepszanie talkbacka poprawa działania firefoxa podłączenie voice dreamm reader do daisy online w serwisie wypożyczeń męska synteza z acapeli dla języka Polskiego.
  no i oczywiście dalszego rozwoju tyflo podcastu.

 • Rafał pisze:

  Witam serdecznie mam pytanie korzystam z firerfoksa wersji 43.0 nie mogę zainstalować programu webvizum. Klikam w przycisk akceptuj i nic. Co mam zrobić aby program zadziałał? Mam konto załorzone. Pozdrawiam.

  • wredny pisze:

   nie mam konta ale postanowiłem to sprawdzić i niestety nie mam dobrych wiadomości po instalacji z ich oficjalnej strony dodatek w ogóle nie pojawia się w przeglądarce a korzystam z Firefox 43.04

 • To ja o moim smuteczku z 2015 roku. Mozilla wycofała się z Firefox OS, czyli mobilnego systemu opartego o technologie internetowe. A już był prototyp czytnika ekranu… Miałem duże nadzieje związane z tym projektem i chyba już się nie ziszczą.

 • Witam ja będę bronić czytnika ekranu jaws, ponieważ jest to dobry produkt a ja jestem osobą, która dużo korzysta z brailla na komputerze. A Chciałabym żeby zegarek iphone był taki, żeby dawał komunikaty przez wiwracje wtedy osoby głuchoniewidome będą mieć ułatwienie, bo idąc drogą dostaną powiadomienie wibracją a nie w postacji głosowej gdzie trzeba się zatrzymać i odsłuchać a gdy jest się na w miejscu hałaśliwym jest to trudne do zrobienia w konforcie. A takto audycję uważam za bardzo udaną.

 • Mateusz pisze:

  A tam głupoty piszecie. Webvisum działa na najnowszych firefoxach, tylko trzeba odpowiedni myk zrobić. Przez about:config dokładnie znajdzie się lista pewnych kodów i odpowiednią trzeba przełączyć i cieszymy się z webvisum jak dawniej. Jak ktoś jest chętny, to napiszę co należy znaleźć w about:config dokładnie.

 • Mateusz pisze:

  Ja musiałem zainstalować wtyczkę about:config, którą łatwo można znaleźć w gogle. Po zainstalowaniu wpisujemy w firefoxowy pasek adresu czyli tam gdzie wpisujemy adres strony komendę about:config, następnie pojawi się komunikat groźba utraty, ale na to nie zwracajcie uwagi. Tabem przejdźcie do przycisku zachowam ostrożność obiecuję. Należy w to kliknąć. Po kliknięciu przechodzicie raz tabem do listy 2813 kodów źródłowych. Wciskacie na tej liście literę x, żeby znaleźć coś takiego jak xpinstall.whitelist.required
  . Na tym klikamy menu kontekstowe, szukamy tam opcji przełącz, wciskamy enter i można się cieszyć z webvisuma. Pamiętajcie, że webvisum musi być już zainstalowany wcześniej pomimo tego, że nowszy firefox go nie będzie widział. Mam nadzieję, że pomogłem. Mi działa. Pozdrawiam cały tyflopodcast :).

 • wredny pisze:

  nie będę sobie psuć ustawień przeglądarki veb visum powinno uaktualnić wtyczkę tak żeby nie trzeba było grzebać w about config .

 • Mateusz pisze:

  Nie wiem czemu nazywasz to psuciem ustawień przeglądarki skoro to pomaga i nie ma to żadnych skutków ubocznych. Sposób nie jest jakiś skomplikowany, ale jak nie chcesz, to sobie nie psuj przeglądarki, wołaj sąsiadów czy bliskich o czytanie kodów z obrazka i w ogóle czekaj aż się samo zrobi hehe. Jakoś w to wątpie. Może ktoś skorzysta. Ty czekaj, może za kilka lat ktoś zauważy tą potrzebę.

  • wredny pisze:

   po pierwsze to że u Ciebie nie ma żadnych skutków ubocznych to nie oznacza że u mnie by ich nie było w końcu po coś zostały wymyślone USTAWIENIA DOMYŚLNE
   Po drugie jeśli ktoś proponuje taki dodatek jak web visum no to na litość boską powinien chyba o niego dbać a twórcom się nie chce i wreszcie po trzecie to że sam nie chcę grzebać w przeglądarce to nie znaczy że komukolwiek zabraniam tym bardziej jeśli po tych zmianach dodatek zaczyna działać.

 • A wracając do marzeń informatycznych to mi się marzy aby firma apple stworzyła glukometr na wzur iphona, czyli żeby ggadał i był dobry w obsłudze jak iphone. Pomarzyć można, ale jakby coś takiego było byłam bym uradowana.

 • Asia pisze:

  Witam, a Ja prosiłabym więcej podcastów dotyczących Macbooków / iMaców

 • wredny pisze:

  ja też choć nie mam sprzętu z jabłkiem bardzo interesuje się komputerami MAC takie podcasty byłyby dla mnie ogromnie ciekawe popieram.

 • Kanar pisze:

  Życzę sobie innych polskich głosów w sprzętach od Apple i coraz lepszej obsługi Androida przy użyciu talkbacka. Po za tym życzę wszystkiego, najlepszego słuchaczom i twórcom Tyflopodcastu.

  • wredny pisze:

   wzajemnie taki Jacek z ivony albo Agnieszka na sprzęcie apple i chyba byłoby całkiem nieźle?
   oczywiście obok zochy jeśli wolimy zochę ach pomarzyć androidowi by się też przydali a tu tylko MAJA siostra bliźniaczka EWY z pc no i płatna acapela albo vocalizer .

 • Piotrek2 pisze:

  A ja to bym chciał, by ktoś na wzór Sony Ericssona k750i zrobił dokładnie taki sam telefon tylko mówiący. No może mógł by mieć jeszcze tylko wifi. Kto widział lub miał wie o czym mówię. Telefonik malutki, zgrabniutki, leciutki, bezawaryjny, bateria trzymała 2 tygodnie, do tego dość dobre audio, aparat i radyjko. No i praktycznie wszędzie zasięg. Lubię smartfony, ale taki zwykły telefonik też by był dobrą opcją. I pewnie było by na niego wielu chętnych.

 • Damian pisze:

  Względem Webvisuma, bo tak piszecie i piszecie, ale nie wyczerpujecie tematu. Od wersji 39 Mozilla nie akceptuje niepodpisanych dodatków to są względy bezpieczeństwa by niezaufane wtyczki się nie instalowały. Twórcy wtyczek mają możliwość uwierzytelnienia swojej wtyczki, a Webvisum tego nie zrobił i trzeba oszukać Mozillę przez about config, że wtyczka ma podpisany certyfikat i to nie jest żadne psucie przeglądarki. Chyba wyjaśniłem dogłębnie. Robi się wszystko tak jak napisał Mateusz i nie liczcie na to, że Mozilla specjalnie dla pojedynczej osoby zmieni zasady autoryzacji dodatków.

  • wredny pisze:

   to webvisum powinno dbać o certyfikaty jeśli wszyscy użytkownicy webvisum na ziemi są na tyle za awansowani i sobie wyłączy lino to moje gratulacje
   od parujecie mi zaraz że nie trzeba być za awansowanym żeby wyłączyć to
   Waszym zdaniem idiotyczne zabezpieczenie miałem problemy z wtyczkami i tego nie zrobię.

 • Marek pisze:

  Jak się nazywała ta aplikacja na androida do rozpoznawania banknotów? I jak się tą nazwę pisze, bo nie mogę znaleść tej aplikacji.

 • jacekk pisze:

  Z przykrością stwierdzam, że mozilla w wersji 48 zaostrzyła zasady autoryzacji wtyczek do tego stopnia, że webvisuma już przez aboutconfig nie da się załączyć. Szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swój 1% podatku 1 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych