Tyflopodcast w Radiu EN – Rozwiązania Skanujące

Dodany 8 sierpnia 2011
1 komentarz

Tym razem wspólnie z Magdaleną Szyszką rozmawialiśmy o rozwiązaniach, dzięki którym możliwe jest skanowanie tekstu. Oprócz tradycyjnych skanerów i programów OCR, zajęliśmy się także urządzeniami specjalistycznymi, dedykowanymi osobom niewidomym.

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • Pawel pisze:

    Niestety roznica czasu nie pozwala mi na branie udzialu w Waszych audycjach w czasie rzeczywistym, a szkoda bo temat byl niezmiernie zajmujacy. Przy okzaji pozdrowienia dla Magdy.
    Co do Perla – mysle, ze istnienie slownika czy jego brak tak naprawde nie ma znaczenia, bo na bazie moich licznych eksperymentow z rozwiazaniem OpenBook kamera/skaner w tekscie anglojezycznym zawsze wygrywa skaner jesli chodzi o dokladnosc rozpoznania tekstu. W kwestii czasu skanowania jako takiego naturalnie wygrywa kamera, ale to tempo i sama technologia pobrania obrazu tekstu wplywa niekorzystnie na poziom rozpoznania.
    Co do skanerow polecam goraco dwa modele: Cannon DR2580C badz Fujitsu FI5220C – oba urzadzenia posiadaja komponenty typu flatbed scanner i Automatic Page Feeder, nie naleza jednak do tanich. ADF moze skanowac obie strony kartki jednoczesnie co jest ogromna zaleta przy skanowaniu luznych kartek. Ja nie mam tyle sentymentu do papierowych ksiazek co Magda i jesli zalezy mi na tresci to poprostu odcinam grzbiet ksiazki i w ten sposob oszczedzam na czasie. Przeskanowanie 200 stron do PDFa na obu tych skanerach zajmuje mi w obrebie od 7 do 10 minut – ma tu znaczenie wielkosc kartek. Potem uzyskany PDF traktuje OCR’em typu Kurzweil1000, ktory chyba nie jest dostepny w Polsce badz najczesciej FineReader’em bo koniec koncow kazdy z tych „niewidomych” programow na tymze FineReader’rze sie opiera.
    Gdybys Magdo byla kiedykolwiek zainteresowana dostepem do materialow anglojezycznych to prosze o email na pawel at hploba dot ca.
    Pozdrawiam wszystkich serdecznie i gratuluje ciekawego programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych