TyfloPrzegląd z 23 czerwca 2020

Dodany 26 czerwca 2020
6 komentarzy

Chiński czytnik ekranu ZDSR dla Windows, nowości dostępnościowe w iOS, pierwsze wrażenia z używania asystentki Emmy, udźwiękowienie stosunkowo niedrogiej, a funkcjonalnej radiostacji oraz fakt, że dostępność dla każdego oznacza coś nieco innego to tylko nieliczne z tematów, które poruszaliśmy w kolejnym TyfloPrzeglądzie. Miłego słuchania!

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • Michał Dziwisz pisze:

    A oto odnośniki uzupełniające audycję:
    – Bluetooth audio Receiver: https://www.microsoft.com/en-us/p/bluetooth-audio-receiver/9n9wclwdqs5j
    – Link do prezentacji responsywności ZDSR: https://drive.google.com/file/d/1DLF6ztuPfRnWNhm96s4PMbFlnfdNoOuE/view?usp=sharing
    – Narzędzie Octarine w wersji testowej: http://www.dziwisz.net/Octarine_alpha1.exe
    – Kolejny pomysł niemieckich naukowców na przywracanie wzroku: https://coolblindtech.com/can-billions-of-tiny-gold-flecks-help-restore-vision/
    – Promocje Altixu:
    kalkulator: http://sklep.altix.pl/pl/mowiacy-kalkulator
    Termometr: http://sklep.altix.pl/pl/mowiacy-termometr-do-ciala
    Jami: http://sklep.altix.pl/pl/jami
    – Poradnik dotyczący dostępności MS Teams: https://www.youtube.com/watch?v=2xXkClCHxXk&feature=youtu.be
    – FHear, gra utrzymana w klimatach horroru: https://marnochaudio.itch.io/fhear
    – Bose kończy z eksperymentami w dziedzinie AR: https://coolblindtech.com/bose-shuts-down-sound-project/
    – Emma po polsku: https://helloemma.cz/pl/
    – Tweety głosowe w iOS: https://coolblindtech.com/twitter-is-coming-out-with-audio-tweets-on-ios/
    – mówiący firmware dla radioamatorskiego odbiornika Radioddity gd77: http://www.spencerweb.net/Downloads/OpenGD77/opengd77.html
    prezentacja działania w praktyce: https://www.youtube.com/watch?v=xUYd1eKbW-0&feature=youtu.be
    – Nowości w kolejnej becie NVDA: https://www.nvaccess.org/post/nvda-2020-2beta1/
    – Day Radar: https://apps.apple.com/pl/app/dayradar/id1431105024
    – Path Finder: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.br.ml.brpathfinder
    – Więcej książek w cyfrowym wydaniu: https://pzn.org.pl/wiecej-ksiazek-w-cyfrowym-wydaniu/
    – Ponad 100 znakomitych nagrań z audiodeskrypcją: https://pzn.org.pl/ponad-100-znakomitych-nagran-z-audiodeskrypcja/
    – Praktyczny poradnik dotyczący świadczeń z ZUS i PFRON: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-niepelnosprawnych
    – Urządzenia samsunga na całym świecie przestają działać: https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/42432-blu-ray-samsung-nie-dziala.html
    – skrót do Iphone do szybkiego włączania nagrywania.: https://niebezpiecznik.pl/post/popros-telefon-by-nagral-twoje-spotkanie-z-policja/
    – Keen, nowa społecznościówka od Google: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/aplikacje/google-keen-nowy-serwis-spolecznosciowy

  • Michał pisze:

    Cześć, dzielę się news’em, o moim nowym gadżecie z czterema dotykowymi przyciskami, ale donoszę, że do obsłużenia. Chodzi o transmiter Bluetooth nawet w wersji 5.0.
    Może najpierw opis, to wyjdą z tego funkcje.
    Urządzenie na górnej powierzchni ma ekran. Powiedzmy, że urządzenie trzymamy do siebie ekranem, jakby telefon. No to w dolnej części tego ekranu, jakby w docku są 4 przyciski dotykowe. Od razu napiszę, że pierwszy od prawej, to głośniej i przytrzymany, to następny utwór, a drugi od prawej, to ciszej i przytrzymany, to poprzedni utwór.
    Dolna ścianka obudowy nic nie ma.
    Plecki są antypoślizgowe, bo to tak naprawdę na nich leży urządzenie, gdy go nie trzymamy w dłoni na potrzeby tego opisu.
    Lewa ścianka w górnej części ma micro usb do ładowania wbudowanego akumulatora. Kabel usb standardowe do micro usb jest w zestawie, ale bez zasilacza.
    W środkowej części lewej ścianki jest przełącznik dwustanowy mechaniczny. Przesunięty w górę, to wyłączone, a w dół w pełni gotowe do działania.
    Na prawej ściance jest taki sam suwak, ale trzystanowy. Do góry tx, czyli transmiter, czyli bluetooth output. W dół to jest rx, czyli odbiornik, czyli bluetooth input. Po środku jest tryb bypass, który nie używa bluetooth, tylko łączy dwa kable. Te dwa kable można łączyć wygląda na to, że na 4 sposoby. O trybach pracy będzie później.
    Na górnej ściance od lewej jest odchylana o 90 stopni i obracana o 180 stopni antena. W prawą stronę kolejno od anteny są:
    Jack aux tx, czyli input kablowy w trybie nadajnika,
    Optyczne tx, czyli input kablowy w trybie nadajnika,
    Optyczne rx, czyli output kablowy w trybie odbiornika,
    Jack aux rx, czyli output kablowy w trybie odbiornika,
    Teraz o trybach.
    W trybie bypass dowolny input kablowy (jack albo optyczny) przekazywany jest na dowolny output kablowy (jack albo optyczny).
    Razem mamy 4 możliwości. Przełączamy się między nimi drugim od lewej przyciskiem dotykowym. Oczywiście wcześniej włączamy urządzenie suwakiem po lewej i ustawiamy tryb bypass suwakiem po prawej na pozycję środek.
    Przypominam, że suwaki są normalnie mechaniczne, a nie dotykowe.
    W instrukcji (do wygooglowania w angielskim pdf) jack input albo jack output nazywają aux, a optyczne input albo output ma skrót opt.
    W trybie tx, czyli nadajnika przekazywane jest dowolne wejście kablowe input jack albo input optyczne (te dwa bliżej anteny) na wyjście bluetooth.
    Wybór tego, o który kabel chodzi robimy, jak poprzednio, drugim od lewej przyciskiem dotykowym, ale tym razem mamy do wyboru tylko dwie możliwości. Prawy suwak musi być oczywiście w górę.
    W trybie rx, czyli odbiornika wejście bluetooth przekazywane jest na jeden z dwóch kabli output jack albo output optyczny. Wybór, o który kabel chodzi jest analogiczny, jak poprzednio. Prawy suwak oczywiście tym razem w dół.
    Bluetooth w obydwu trybach rx i tx obsługuje po dwa urządzenia. Gdy bluetooth jest sparowany, to pierwszy od lewej przycisk dotykowy, działa, jak start/stop odtwarzania.
    Żeby coś sparować z bluetooth w trybach rx i tx, to robimy podwójne tapnięcie na tym przycisku dotykowym pierwszym od lewej.
    Parowanie w trybie rx, to wiadomo, dwa tapnięcia i szukamy urządzenia w ustawieniach bluetooth na naszym tv, smartphonie, czy czym tam.
    W trybie tx, to najpierw wprowadzamy słuchawki, głośniki, czy co tam, w tryb parowania, a następnie dwa tapnięcia i urządzenia sobie chwilę zestawiają połączenie i gotowe. Nie ma oczywiście żadnych kodów do przepisywania, przy najmniej mnie samo się zestawiło.
    Gdy chcemy dodać drugie urządzenie bluetooth, to sprawa podwójnych tapnięć wygląda tak samo.
    Gorzej jest dalej, bo chyba nie mogę dogadać się z instrukcją. W każdym razie, jak przytrzymamy ten start/stop odtwarzania przez 7 sekund, to on chwilowo odcina bluetooth od pamiętanych urządzeń i dopiero wtedy pozwala na podwójne tapnięcie. No i wygląda na to, że chyba starsze (dawniej parowane) urządzenie jest nadpisywane.
    Ponowne przytrzymanie przez 7 sekund, tego przycisku dotykowego pierwszego od lewej, jak gdyby włącza bluetooth albo go na zmianę wyłącza z trybu komunikacji i pozwala na podwójne tapnięcie.
    Chwilowo nie umiem robić resetu do ustawień fabrycznych, bo coś z instrukcją nie wychodzi, albo jej nie rozumiem, ale specjalnie o to nie zabiegam. Wygląda na to, że trzecie urządzenie umiem dodać, nadpisując starsze i na razie wystarcza.
    Poza tym wygląda na to, że wszystko jest zapamiętywane w oddzielnych sektorach, więc mając swoją konfigurację dla każdego trybu, wystarczy tylko suwak po prawej stronie ustawić na jedną z trzech pozycji i gotowe..
    W bypass pamięta ustawienie jednego z czterech trybów, a w rx i tx dla każdego, chyba nawet niezależnie, pamięta jeden z dwóch trybów w kwestii kabli i dla każdego z trybów po dwa urządzenia.
    Dołączone cztery kable:
    Ładujący – usb typ A męski na micro usb męski,
    Kabel optyczny,
    Kabel audio – jack 3,5 mm męski na to samo jack 3,5 mm męski,
    kabel dodatkowy rca – jack 3,5 żeński na 2 razy cinch męski, nie podpina się go do urządzenia, ale jedynie do powyższego jack na jack, jako adapter dla urządzeń działających na gniazdach rca.
    Jeśli wszystko będzie mi działało stabilnie według powyższego opisu, to będę się cieszył, no i polecam.
    Sensownie, czy nie, ale ja skusiłem się na ten BT w wersji 5.0 i promocja. Cena i tak spora, ale ostatnio dużo naciąłem się na tanich ze wschodu zamiennikach gadżetów, więc trochę z rezerwą podchodzę do niskich cen, bo potem płaci się dwa razy, bo ostatecznie trzeba również kupić to droższe. 🙂 A tu chyba fajnie trafiłem.
    Po zakupie z poniższego linku i użyciu kodu:
    rowna-cena
    Można kupić za 200 zł i dostawa za 0 i gwarancja dostawy w weekend. 🙂
    Urządzenie to:
    Taotronics TT-BA014 Bluetooth RX/TX
    Taotronics TT-BA014 Bluetooth RX/TX w x-kom.pl

  • Marek Gągała pisze:

    Jestem zainteresowany obsługą Microsoft Accessa przez niewidomych, bo mieliśmy o tym na studium, ale wykładowcy nic mi nie pokazywali, bo access jest niedostępny, tylko bardziej się skupiali na widzących, a ja sobie siedziałem i słuchałem. Masakra, ale dobrze, że to studium już się skończyło. Jak mieliśmy o Microsoft Accessie, to pan wykładowca musiał poprosić jednego z widzących kolegów, żeby mi pomagał, bo ja nie dawałem rady, szczególnie w oknie importowania danych. Ani strzałki, ani tab, nic nie dawały, nvda nic nie czytało. Access to masakra. Dodam, że to było studium informatyczne w Rykach w województwie lubelskim, na które chodziło 3 – 4 osoby widzące, a ja jeden byłem niewidomy.
    Również interesuje mnie język SQL, bo też o tym mieliśmy, ale ja go nie rozumiem.
    Interesuje mnie również Latech, bo pierwszy raz o tym słyszę.
    Pozdrawiam i czekam na podcasty prezentujące obsługę Accessa, o języku SQL i o Latechu.

  • Dawid Pieper pisze:

    Co do podcastów o programowaniu, pomysł nie jest zły, ale wydaje mi się, że trudno będzie coś takiego zorganizować. To znaczy programowanie trudno pokazać od podstaw.
    Bo albo rozgadamy się o tym, co to jest wskaźnik, jak komputer zapisuje dane w pamięci i w ogóle jak działa program, a wtedy wszyscy się znudzą, albo napiszemy coś konkretnego, nie tłumacząc, jak to działa.
    Oczywiście może ktoś wpadnie na pomysł, jak to pogodzić.
    Accessa, jak również dowolnego innego narzędzia bazodanowego, można spokojnie używać z linii komend. 😉 Choć nie jestem pewien, czy potrafi to sqlcmd, nie pamiętam, ale coś na pewno jest.

  • Anonimowy pisze:

    Witam, co do ankiety dotyczącej Seeing AI na andka, to jest ta sama ankieta z roku 2018, tyle że z kilkoma użytkownikami forum audiogames udało nam się rozprzestrzenić ją jeszcze bardziej za pomocą różnych portali społecznościowych, list dyskusyjnych, subredditów i serwisów związanych z tematem.
    Dzięki temu ankieta się ożywiła i tak jak nie było żadnego większego postępu w ciągu tych dwóch lat, po akcji z udostępnianiem zebraliśmy niewyobrażalną ilość głosów, na obecną chwilę 675 głosów.
    Pozdrawiam i zachęcam do głosowania pod tym linkiem:
    https://microsoftaccessibility.uservoice.com/forums/307429-microsoft-accessibility-feedback/suggestions/33528607-seeing-ai-on-android

  • Paweł Masarczyk pisze:

    Z dość sporym opóźnieniem, ale jednak, znaczniki czasu:

    Intro 00:00:00
    Hey, nowa usługa pocztowa w praktyce 00:04:40
    Arkadiusz: ZDSR: nowa, chińska alternatywa na rynku screen readerów dla Windows 00:14:07
    eSkrzynka w praktyce 00:38:37
    Namysław: Czy będą podcasty o programowaniu? 00:48:04
    Komentarze: pozycje z polską audiodeskrypcją w Ofercie Netflixa. Ankieta poparcia dla Seeing AI na Android 00:50:22
    Octarine, program OCR autorstwa Dawida Piepera 00:56:35
    Nowości po konferencji Apple. Dostępność w iOS 14 01:02:46
    Altix jak na razie bez promocji na produkty Freedom Scientific 01:28:31
    Niemieccy naukowcy z nowym pomysłem na przywrócenie wzroku 01:29:40
    VS Code: narzędzie programistyczne Microsoftu ze stopniowo polepszającą się dostępnością 01:32:10
    Facebook: Czy iOS zmieni nazwę? Uciekający focus na niektórych stronach w Safari na iOS 01:37:04
    Promocja na produkty użytku codziennego w Altixie 01:39:11
    Poradnik Microsoftu dla chcących używać Teams z technologią asystującą 01:40:57
    Polepszy się dostępność Telegrama na Androidzie. Advanced Braille Keyboard z opcją pełnoekranową 01:41:45
    Bluetooth Audio Receiver: znów można puszczać dźwięk z telefonu na komputerze 01:54:17
    FHear: nowa gra dźwiękowa w klimacie horroru 01:57:37
    Bose rezygnuje z rozwijania AR 02:00:00
    Patryk: iOS 14 w praktyce. 02:07:42
    Emma po polsku w praktyce 02:20:01
    Roberto: Bose Frames nadal ze wsparciem. Usprawnienia dostępności w Whatsapp Web 02:46:06
    Piotr: szybki test Bluetooth Audio Receiver 02:50:49
    Nowy standard Bluetooth LE z lepszą jakością dźwięku w przygotowaniu 02:51:29
    Matura 2020 z perspektywy osoby niewidomej 02:53:01
    Tweety głosowe na Twitterze i kontrowersje z tym związane 03:09:45
    Radioddity GD-77: transceiver radioamatorski z możliwością udźwiękowienia 03:21:25
    Michał: Parę słów o VS Code 03:27:55
    NVDA 2020.2 Beta 1 już dostępna. Trwają pracę nad wbudowanym OCR’em w czasie rzeczywistym 03:29:43
    Aplikacje czyniące wykrywacz przeszkód z naszego smartfona 03:31:56
    Polona: platforma Biblioteki Narodowej zawierająca zdygitalizowane książki 03:37:25
    nowe pozycje z audiodeskrypcją w Ninatece 03:43:08
    Informator dotyczący świadczeń ZUS, PFRON i innych 03:45:16
    Starsze urządzenia Samsunga przestają działać 03:48:20
    Skrót iOS do szybkiego nagrywania 03:57:05
    Keen, nowy portal społecznościowy Google 04:09:46
    Koniec darmowego Allegro Smart, jest za to atrakcyjna promocja 04:14:36

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych